2012 UCI Mountain Bike World Cup

PMAB
17.03.2012
Back XCO > Results > Women Elite
Download PDF
 
Rank Name UCI Code Team Result
1 WLOSZCZOWSKA Maja POL19831109 CCC POLKOWICE 1:34:01
2 BATTY Emily CAN19880616 SUBARU - TREK +4
3 PENDREL Catharine CAN19800930 LUNA PRO TEAM +23
4 SÜSS Esther SUI19740319 WHEELER - IXS TEAM +1:03
5 BRESSET Julie FRA19890609 BH - SR SUNTOUR - PEISEY VALLANDRY +1:17
6 NASH Katerina CZE19771209 LUNA PRO TEAM +1:24
7 SPITZ Sabine GER19711227 SABINE SPITZ HAIBIKE TEAM +2:02
8 HANLEN Karen NZL19800328 +2:17
9 LAST Annie GBR19900907 MILKA BRENTJENS MTB RACING TEAM +2:35
10 KALENTIEVA Irina RUS19771110 TOPEAK ERGON RACING TEAM +2:42
11 JOSEPH Rosara NZL19820221 RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM +3:05
12 OSL Elisabeth AUT19851121 GHOST FACTORY RACING TEAM +3:32
13 FERRAND PREVOT Pauline FRA19920210 RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM +3:36
14 DAVISON Lea USA19830519 SPECIALIZED RACING +3:59
15 IRMIGER Heather USA19790531 SUBARU - TREK +4:21
16 BRANDAU Elisabeth GER19851216 NOTEBOOKSBILLIGER.DE TEAM +4:38
17 SANER-GUINCHARD Marielle SUI19770322 BIKEPARK.CH SCOTT +5:01
18 LANGVAD Annika DEN19840322 TEAM FUJIBIKES ROCKETS +5:27
19 DAHLE FLESJAA Gunn-Rita NOR19730210 MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM +5:43
20 DAWIDOWICZ Aleksandra POL19870204 CCC POLKOWICE +6:12
21 PREMONT Marie-Helene CAN19771024 +6:12
22 LEUMANN Katrin SUI19820208 GHOST FACTORY RACING TEAM +6:20
23 KATAYAMA Rie JPN19790913 +6:27
24 BYBERG Lene NOR19821125 GT SKODA CHAMONIX +6:37
25 ENAUX Sabrina FRA19780401 SPECIALIZED SOLODET VOSGES +6:53
26 LECHNER Eva ITA19850701 COLNAGO SUDTIROL +7:19
27 MORATH Adelheid GER19840802 FELT OETZTAL X - BIONIC TEAM +7:22
28 ZAKELJ Tanja SLO19880915 SALCANO FACTORY TEAM +7:34
29 SCHNEITTER Nathalie SUI19860619 COLNAGO SUDTIROL +7:35
30 KRASNIAK Julie FRA19880605 FOCUS MIG TEAM +7:53
31 SZAFRANIEC Anna POL19810216 CCC POLKOWICE +8:08
32 FREEMAN Judy USA19740103 +8:35
33 SOLUS-MISKOWIEZ Katarzyna POL19880321 +8:52
34 SVEUM Elisabeth NOR19890124 TEAM CRAMPFIX NAKAMURA +9:00
35 METZLER Laura FRA19861202 BH - SR SUNTOUR - PEISEY VALLANDRY +9:17
36 SADLECKA Magdalena POL19820317 CCC POLKOWICE +9:30
37 TERPSTRA Anne NED19910105 MPL SPECIALIZED MTB TEAM +9:36
38 HURIKOVA Tereza CZE19870211 SABINE SPITZ HAIBIKE TEAM +9:45
39 KLEIN Hanna GER19870916 +10:31
40 GOULD Georgia USA19800105 LUNA PRO TEAM +10:54
41 McCONNELOUG Mary USA19710624 +11:19
42 COMPTON Katherine USA19781203 RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM +11:33
43 TURPIJN Laura NED19781226 MPL SPECIALIZED MTB TEAM +11:41
44 STIRNEMANN Kathrin SUI19891022 SABINE SPITZ HAIBIKE TEAM +11:45
45 ENGEN Alexandra SWE19880105 GHOST FACTORY RACING TEAM +11:50
46 SIN Amanda CAN19770203 SCOTT-3ROXRACING +11:56
47 SANDSTO ROSAASEN Heidi NOR19830706 TEAM UNITED BAKERIES +12:30
48 KRAFT Ivonne GER19700708 +13:15
49 ANDREEVA Vera RUS19880510 +13:40
50 FRY Rowena AUS19821208 +14:04
51 SANDERS Samantha RSA19830821 +14:06
52 WOODRUFF Chloe USA19870721 +16:11
53 RAVANEL Cécile FRA19810106 GT SKODA CHAMONIX +16:34
54 ROCKWELL Willow USA19771212 TREK WORLD RACING +17:07
55 WILLETT Jodie AUS19771006 +17:36
56 BOURDON Fanny FRA19890203 GT SKODA CHAMONIX +18:35
57 MANI Caroline FRA19870118 -1LAP
58 CHAINEL-LEFEVRE Lucie FRA19830702 BH - SR SUNTOUR - PEISEY VALLANDRY -1LAP
59 COLVIN Julia RSA19820430 -2LAP
60 PALFRAMAN Melanie RSA19890329 -2LAP
61 CRAIGIE Lee GBR19781220 -3LAP
62 HOYER Lauren RSA19870521 -3LAP
KING Jenni AUS19790914 DNF5
KLEMENCIC Blaza SLO19800311 FELT OETZTAL X - BIONIC TEAM DNF5
MAURER Sabrina SUI19890504 BSKGRAF ROLLMAT-KOBA MTB TEAM DNF2
GRADL Anja GER19860506 TEAM BULLS DNF1
KIRILLOVA Kseniya RUS19891017 DNF1
WIEDNER Stephanie AUT19870201 DNF1
PARK Krista USA19740604 DNS
RYBAKOVA Oksana RUS19830915 DNS