Vallnord (AND)
4.9.2016
Back XCO > Standings > Women Elite
Download PDF
 
Rank Name Nation Team Points
1 PENDREL Catharine CAN LUNA PRO TEAM 1030
2 LANGVAD Annika DEN SPECIALIZED RACING 1006
3 BATTY Emily CAN TREK FACTORY RACING XC 710
4 RISSVEDS Jenny * SWE SCOTT-ODLO MTB RACING TEAM 700
5 DAHLE FLESJAA Gunn-Rita NOR MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM 694
6 NEFF Jolanda SUI STÖCKLI PRO TEAM 660
7 NASH Katerina CZE LUNA PRO TEAM 630
8 INDERGAND Linda SUI FOCUS XC TEAM 583
9 HENDERSON Rebecca AUS TREK FACTORY RACING XC 561
10 DAVISON Lea USA SPECIALIZED RACING 523
11 BELOMOINA Yana UKR CST SUPERIOR BRENTJENS MOUNTAINBIKE RACING TEAM 508
12 WLOSZCZOWSKA Maja POL KROSS RACING TEAM 496
13 GROBERT Helen GER GHOST FACTORY RACING 490
14 KELLER Alessandra * SUI STÖCKLI PRO TEAM 475
15 SPITZ Sabine GER 470
16 WOODRUFF Chloe USA 424
17 MORATH Adelheid GER BH-SR SUNTOUR-KMC 416
18 ZAKELJ Tanja SLO UNIOR TOOLS TEAM 409
19 LECHNER Eva ITA LUNA PRO TEAM 387
20 CAMPUZANO Daniela MEX 358
21 STIRNEMANN Kathrin SUI HAIBIKE OETZTAL PRO TEAM 353
22 BRANDAU Elisabeth GER 342
23 HUCK Erin USA SCOTT-3ROX RACING 338
24 CLAUZEL Perrine * FRA BH-SR SUNTOUR-KMC 336
25 SUSS Esther SUI WHEELER PRO TEAM 318
26 OSL Elisabeth AUT GHOST FACTORY RACING 318
27 GANTENBEIN Corina SUI HAIBIKE OETZTAL PRO TEAM 308
28 GOULD Georgia USA LUNA PRO TEAM 308
29 GOULAO-HENRIQUE Raiza BRA 300
30 BENKO Barbara HUN FOCUS XC TEAM 299
31 KALENTYEVA Irina RUS MOEBEL MAERKI MTB PRO TEAM 256
32 STEPANOVA Karla CZE 248
33 MICHIELS Githa BEL VERSLUYS TEAM 246
34 TERPSTRA Anne NED GHOST FACTORY RACING 231
35 LAST Annie GBR NOVUS OMX PRO TEAM 224
36 WALTER Sandra CAN 211
37 ENGEN Alexandra SWE GHOST FACTORY RACING 210
38 ENAUX Sabrina FRA 196
39 KLEIN Hanna GER 196
40 GROCCIA Marine SUI 168
41 SCHNEITTER Nathalie SUI ROSE VAUJANY FUELED BY ULTRASPORTS 165
42 RABENSTEINER Lisa ITA FOCUS XC TEAM 160
43 REN Chengyuan CHN CHINA JIANGSU ZGL MTB TEAM 140
44 SMITH Haley CAN 120
45 DONG Evelyn USA 116
46 MONTAMBAULT Cindy CAN 115
47 FLUKER Kate NZL 114
48 CONNORS Larissa USA 111
49 SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna POL 108
50 BRESSET Julie FRA BH-SR SUNTOUR-KMC 105
51 MCCONNELOUG Mary USA 97
52 CRNOGORAC Jovana SRB 96
53 LEUMANN Katrin SUI 91
54 STRAUSS Mariske RSA NOVUS OMX PRO TEAM 87
55 BOUDOT Estelle FRA 85
56 RIEDER Nadine GER 82
57 MULLENS Peta AUS 81
58 MORFIN MACOUZET Laura Lorenza MEX 81
59 BEAUMONT Rebecca CAN 75
60 ANOSHINA Ekateryna RUS 70
61 SKARNITZLOVA Jitka CZE 67
62 KLEINHANS Ariane SUI 57
63 POPOVA Iryna UKR BPS MTB TEAM 55
64 MITTERBAUER Lisa AUT BH-SR SUNTOUR-KMC 54
65 SHEPPARD Samara NZL 50
66 RICHTER Ingrid GER 42
67 VALE Cherie RSA NOVUS OMX PRO TEAM 41
68 NIEUWOLD Elyse CAN 38
69 MOSCHETTI Margot * FRA CST SUPERIOR BRENTJENS MOUNTAINBIKE RACING TEAM 38
70 FERRAND PREVOT Pauline FRA RABOLIV 32
71 PIRARD Alice BEL MERIDA WALLONIE MTB TEAM 30
72 GREASER Jena USA 30
73 GRAY Heather CAN 29
74 DARBELLAY Florence SUI 29
75 SKARDA Alexis USA 27
76 SUEMASA Mio JPN 27
77 GORYCKA Paula POL 26
78 PACIOS PUJADO Mercedes ESP 25
79 HILL Karen AUS 25
80 BARRAU CASTAN Alba ESP 24
81 DE LA HOZ IOSZPE Ana Romina ESP 23
82 KROMPETS Nataliia UKR ISD MTB TEAM 23
83 HURST Kim NZL 23
84 ZAHONERO ABRIL Paola ESP 22
85 CHAPA Amparo ESP 21
86 MOLLER Myra NZL 21
87 VORSTER Michelle NAM 20
88 KOBAYASHI Kanako JPN 20
89 ZUR Monika POL BH-SR SUNTOUR-KMC 20
90 MACPHEE Kerry GBR 19
91 YAO Ping CHN 18
92 PASTORE Marta ITA 17
93 NUNO PALACIO Aida ESP 15
94 CALVETTI Serena ITA 15
95 FILBY Maxine GBR 14